Süt üreticileri: Destek değil fiyat artışı lazım!

  Süt üreticileri: Destek değil fiyat artışı lazım!

  Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş, Ulusal Süt Konseyi’nin toplanarak çiğ süt referans fiyatını artırmasını istiyor.

  Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş, en son geçen Ağustos ayında Ulusal Süt Konseyi tarafından üreticinin ürettiği sütün referans ücretinin 1 lira 70 kuruş olduğunu ve devlet desteğinin de 10 kuruştan 15 kuruşa çıkarıldığını ama yem fiyatlarının artması nedeniyle zarara uğradıklarını açıkladı. Karakaş, “USK’nın süt fiyatlarını yükseltmesini bekliyoruz” dedi.

  Karakaş: Destek üreticiye ödenmiyor!

  Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş, en son geçen Ağustos ayında toplanan Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından bir litre sütün referans fiyatının belirlendiğini hatırlatarak “Sonrasında sanayicinin baskısı ve yaşanan sonuçlar üzerine sütün fiyatı 1,70 TL olarak kaldı. Devlet üreticiye 10 kuruş devlet desteği veriyordu. Bu destek üreticiye ödenmiyor. Bu destek ne zaman ödenecek, üreticinin cebine ne zaman girecek” diye konuştu.

  “Destek üreticiye yansımıyor”

  Yem fiyatlarına bu süre içinde çuval başı 3 lira zam yapıldığını belirten Karakaş “Ulusal Süt Konseyi’nin verdiği 1 lira 70 kuruşun üzerine bakanımız 15 kuruş daha verdi. Fakat bu destek süt üreticisine yansıtılmadı. Ulusal Süt Konseyi’nin tekrar toplanarak Ağustos ayında verdiği fiyatın ayıbını kapatarak bu kış kıyamette ki insanların acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek, cebine anlık olarak girebilecek bir ücret belirlemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

  “1 kilo süte 1,3 kilo yem alabilmeliyiz”

  Süt üreticilerinin 1 kilo sütün ücreti ile 1 kilo 300 gram yem almasının gerekliliğini vurgulayan Karakaş “Ama geldiğimiz bu noktada mümkün görülmüyor. Biz süt üretimi yapmak istiyoruz ama ürettiğimiz sütten de para kazanmak istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

  Facebook Yorumları
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ