Kaplıcalar

Manyas’ın kaplıcaları Kızık Köyü yakınlarında, Gönen yolu üzerinde sağ tarafta yeşillikler ve orman bölgesinde 40-50 dönümlük bir damar üzerinden çıkmaktadır. Şu anda 6 kuyudan çıkan kaplıca suyu saniyede 50-60 litre civarında 45-50 derecedir.

Yapılan tahlillere göre Manyas Kızık kaplıcaları Oligometalik şifalı bir su olarak bilinmektedir. Kükürt oranı düşük, kalsiyum maddesi bol olduğu için içilerek sindirim organlarındaki hastalıklara, böbrek taşlarını düşürmeye çok faydalı gelmektedir. Termal banyosu olarak deri hastalıklarını, romatizma, kemik erimesi, kadınsal hastalıklar, eklem hastalıkları, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara son derece iyi gelmektedir.

Yüzlerce hastalığa iyi gelen harika bir sıcak su ve vücudun tüm hücrelerini yenileyen, kireşlenme, romatizma, spor, sakatlıkları ve fazla kiloları ortadan kaldıran tedavi merkezleridir. Kaplıcaların insan vücuduna akla gelmeyecek kadar çok yararları vardır. Bunların başında kum dökme, böbrek taşlarının düşmesi, kalsiyum nedeniyle erken yaşlanmanın önlemi, iskelet bozuklukları, bel boyun, sırt ağrılarının tedavisi yapılır.

KAPLICA SUYUNUN FAYDALARI
Odalardaki mutfak ve banyo musluklarından akan ve havuz suları, ROMATİZMA, KİREÇLENME gibi ADALE ve KEMİK rahatsızlıklarının yanında bol bol içilmesi halinde, ŞEKER, TANSİYON ve KOLLESTEROLE çok iyi gelmektedir.

İÇME SUYU :
Su çok güzel içiliyor, sıcaklığı içindeki minereller BÖBREK ve BAĞIRSAKLARI çalıştırıyor, İDRAR SÖKÜYOR, yemek borusu, mide mikozalarını (sindirim organ epital) olumlu etki yapıyor. GASTRİT, ÖZÖFAJİT, ÜLSER ‘ e iyi gelir. ŞEKER, KOLESTROL ve YÜKSEK TANSİYONA büyük yarar sağlıyor.

BANYO SUYU :
B : Radyoaktivite çok az. (Normal, aşırı değil)
C : Sıcaklık normal derecede
E : Suyun doğal özellikleri bozulmadan kullanabiliyor
F : Uzun süre kaplıcada kalınarak yüzülebiliyor.
G: Ekzeme, kapanmayan yaralar, sedef hastalığı, cilt kırışıklığı, sivilceler, menepozda cilt kurumaları gibi bir çok hastalıklara iyi geliyor. Krem sürülmüş gibi cildi iyileştiriyor.
H : Uygun bir radyoaktivite ile cilde esmerimsi güzel bir renk veriyor. (Ozon delinmesine bağlı güneş tahrişleri çok az oluyor.)
I : Bütün iskelet sistemi hastalıklarına, romatizma, artrit, adale hastalıkları, felçler, halk arasında kireçlenmeler denilen ağrılı mafsal hastalıkları bütün bunların tedavisinde yardım ediyor. Damar hastalıkları (damar kireçlenmeleri ateskleroza).
Sıcak su damarlarda gevşemeyi soğuk su büzülmeyi temin ediyor. Bu şekilde damar elastikiyeti korunuyor, böylece kalp ve tansiyon hastalıklarına olumlu etki yapıyor. Bol oksijen karaciğeri koruyor, dolaşım ve solunum sisteminin çalışmasını temin ediyor. Ter atarak toksit maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Kaplıca suyunun doğal özellikleri kadın hastalıklarına ve kısırlığa, kilo vermek isteyene çok uygun bir ortam temin ediyor.

Facebook Yorumları